Krzysztof Apostolidis

Wyśrubowane kryteria finansowania nieruchomości komercyjnych, którym nie są w stanie sprostać deweloperzy, w skali kraju spowodowały wstrzymanie budowy około 150 tysięcy metrów kwadratowych komercyjnych powierzchni handlowych.

Na szczęście metodą drobnych kroków banki łagodzą politykę kredytową. Dwa lata temu kurek z pieniędzmi dla inwestorów na rynku nieruchomości był bardzo mocno zakręcony, a uzyskanie kredytu na nowy projekt graniczyło z cudem. Jeszcze do niedawna wkład własny inwestora na poziomie 35 procent oraz komercjalizacja powierzchni przed rozpoczęciem budowy rzędu 60 procent były powszechnie obowiązującą regułą, obecnie to odpowiednio 30 i 50 procent.

Oczywiście dostępność kredytów inwestycyjnych w dalszym ciągu nie jest satysfakcjonująca, ale poprawa niewątpliwie nastąpiła. Nie ulega wątpliwości, że wymogi stawiane inwestorom przez banki nadal muszą sukcesywnie łagodnieć, bo to leży też w interesie samych banków. Mówiąc obrazowo, to przecież sklepy z pieniędzmi: żeby istnieć, muszą sprzedać.

Za dalszą liberalizacją wymogów stawianych inwestorom przez banki przemawia też stabilna kondycja polskiej gospodarki. Nie grozi nam powtórka z Grecji czy Portugalii. Mimo trudnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, Polska nadal jest uznawana za jeden z najatrakcyjniejszych i najbezpieczniejszych rynków nieruchomości komercyjnych w Europie.

Krzysztof Apostolidis, prezes zarządu Fabryki Biznesu, weźmie udział w panelu dyskusyjnym na temat warunków finansowani rozwoju rynków centrów handlowych podczas targów Shopping Center Foprum & Trade Fair, które odbędą się w dniach 8-9 września 2011 roku. 

 

 

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 400 osób reprezentujących 180 firm.

Zapraszamy do udziału !