– Polskie ulice handlowe wypadają pozytywnie na tle europejskiej konkurencji. Względnie spora dostępność lokali przy wiodących ulicach handlowych oraz najniższe roczne stawki czynszowe na poziomie poniżej 1 tysiąca euro za metr kwadratowy, dają zielone światło do rozwoju w najbardziej prestiżowych lokalizacjach centralnych znanym markom międzynarodowym, również tym nowym – mówi Anna Wysocka, dyrektor działu wynajmu powierzchni handlowych z firmy Jones Lang LaSalle.

Na jesieni bieżącego roku jest spodziewane otwarcie kompleksu Wolf Bracka (10 tysięcy mkw.). Można oczekiwać, że miejsce znajdą w nim najemcy z wyższej półki cenowej, dotychczas jednak nieobecni w Warszawie, ze względu na brak odpowiadającej im lokalizacji i powierzchni handlowej właściwej jakości.

Polska, jako jedyny kraj z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej nie ucierpiała w wyniku światowego kryzysu i wciąż przyciąga międzynarodowe sieci handlowe. Rosnące stawki czynszów prowadzą do dużej rotacji najemców – informuje CB Richard Ellis. Eksperci przewidują, że przyczyni się to do pojawienia się coraz bardziej prestiżowych galerii handlowych (takich jak galeria Lafayette oraz niemiecka KaDeWe), a tym samym najemców luksusowych marek, których wciąż jest stosunkowo niewielu w Polsce.

Kwoty wynajmu zbliżają się do ceny 10 tysięcy euro za 100 mkw. powierzchni handlowej w najbardziej atrakcyjnych miejscach Warszawy i stale rosną, ale są to wciąż bardzo atrakcyjne kwoty na rynku europejskim. Można oczekiwać, że wraz ze wzrostem PKB (przewidywany wzrost na poziomie 4 proc.), Polska nadal będzie jednym z głównych kierunków ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 550 osób reprezentujących 250 firm.

Zapraszamy do udziału !