Historyczny budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR, czyli obecne Centrum Biznesu, był już wystawiony na sprzedaż pod koniec sierpnia 2007 r. Magistrat zaproponował wówczas, by sprzedać spółkę wraz z budynkiem i placem. Cena wywoławcza wynosiła 20 mln zł, jednak ostatecznie inwestor się wycofał.

Na nasze pytanie, jak ma wyglądać przebudowa, w związku z zabytkowym charakterem budynku odpowiada pierwszy sekretarz Urzędu Miasta Zielona Góra, Krzysztof Sikora: – Oczywiście, inwestor będzie miał możliwości przystosowania obiektu do własnych planów i potrzeb, jednakże szczególnie w kwestii zmiany elewacji, będzie musiał to realizować w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Mamy w Polsce wiele przypadków zagospodarowania starszych obiektów na nowocześnie i prężnie działające obiekty handlowo-usługowe i na to liczymy w przypadku Centrum Biznesu, w końcu jest to największy taki obiekt w Zielonej Górze i w okolicy. – Miasto liczy, że nabywca będzie miał realne plany rozpoczęcia inwestycji i takie oświadczenia będziemy brali pod uwagę przy rozstrzyganiu ofert. Nasze udziały w spółce Centrum Biznesu chcemy zbyć takiemu oferentowi, który w ciągu czterech lat zakończy proces zagospodarowania obiektu, ponieważ nie możemy dopuścić do tego, aby budynek przez kilka lat nie został zagospodarowany – dodaje Krzysztof Sikora.

– Budowa galerii handlowej w tym miejscu ma swoje uzasadnienie, z co najmniej trzech powodów – mówi Tomasz Misiak, przedstawiciel prezydenta Zielonej Góry. – Po pierwsze, plan wybudowania centrum wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego miasta, który w tym miejscu przewiduje miejsce pod handel i usługi, z uwzględnieniem obiektó wielkopowierzchniowych. Po drugie, budowla jest usytuowana po drugiej stronie śródmieścia, od istniejącej już Galerii Focus Mall, co zwiększyłoby ruch w rynku, ponieważ najkrótsza droga z jednej galerii do drugiej wiodłaby przez deptak – twierdzi Tomasz Misiak.

Centrum Biznesu znajduje się przy ulicy Bohaterów Westerplatte – jednej z głównych ulic Zielonej Góry. Jest to pięciokondygnacyjny obiekt usytuowany na działce o łącznej powierzchni 1806 mkw., z czego powierzchnia użytkowa lokali wynosi 2073 mkw. Przedmiotem przetargu będą wszystkie udziały spółki (100 proc. udziałów to własność miasta) oraz fragment budynku, trawnik za Centrum Biznesu i parking na około 600 miejsc parkingowych. Obecnie, mieszczą się tu firmy, które świadczą usługi bankowe, jak również punkty handlowe i gastronomiczne.

 

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 550 osób reprezentujących 250 firm.

Zapraszamy do udziału !