Zgodnie z tą filozofią zaprojektowane zostały dwie serie drukarek atramentowych WorkForce Pro – jednofunkcyjne WP-4000 i wielofunkcyjne WorkForce Pro WP-4500. Drukarki z obydwu serii oferują laserową jakość wydruków, podobną wydajność i niezawodność oraz co bardzo istotne – do 50% niższy koszt wydruku strony w porównaniu do konkurencyjnych drukarek laserowych.
Te szybkie drukarki atramentowe są realną alternatywą wobec produktów laserowych i dodatkowo zapewniają większe oszczędności dzięki superszybkiej funkcji automatycznego druku dwustronnego, który ogranicza zużycie papieru.

Obniżenie kosztów eksploatacyjnych daje m.in. możliwość stosowania ekonomicznych, dużych pojemników z atramentem umożliwiających druk do 3.400 stron w rozdzielczości 4800 x 1200 dpi – co stanowi więcej niż mogą zaoferować porównywalne drukarki laserowe. Dodatkową korzyścią jest wyraźniejszy tekst oraz ostrzejsze i lepiej nasycone barwnie obrazy.

Pierwsze produkty z serii WorkForce ppojawia się na polskim rynku w połowie września 2011 r. Dodatkowe modele z obsługą PDL dla złożonych środowisk IT, w tym PCL6, PCL5c i Adobe PostScript trzy zapowiadane są na jesień tego roku.

– Linia WorkForce Pro to mocno konkurencyjna seria urządzeń dla biznesu: nowa nazwa, nowe podejście – zgodne ze strategią Engineered for Business – opiera się na wyborze, wydajności, oszczędności i ekologii – powiedział Andrew Semple, kierownik business imaging w Epson Europe. – Wiemy, czego potrzebują firmy: wysokiej jakości, niezawodnych, funkcjonalnych, wydajnych i oszczędnych produktów. Wcześniej firmy musiały z czegoś rezygnować, ale z serią WorkForce Pro, mogą mieć to wszystko na raz.