Otwarcie w Rzeszowie, w 2001 roku hipermarketów Tesco i E.Leclerc zapoczątkowało regionalną handlową powódź, której kulminacyjna fala przeszła przez region w latach 2005-06, pozostawiając po sobie blisko 90 tys. mkw. powierzchni handlowej. W latach 2009-10 nastąpił nawrót: do użytku oddano kolejne 71 tys. mkw.

W najbliższym czasie dominująca rola stolicy regionu jeszcze się zwiększy. W latach 2012-13 na Rzeszów ma przypadać 76 proc. podaży. Nic dziwnego. Właśnie tam powstają największe na Podkarpaciu obiekty: Millenium Hall i City Center. Pierwszy z nich ma zostać otwarty 15 października 2011 roku. Drugi – jesienią 2012 roku.

Poza tym w budowie znajduje się Centrum Dystrybucji Korczowa Dolina, w którego skład wejdą trzy hale: Kijowska, Lwowska i Doniecka. Łączna powierzchnia obiektu wyniesie 45 tysięcy metrów kwadratowych.18 sierpnia otwarto Hale Kijowską. Na powierzchni 22 tys. mkw. Ulokowało się około 70 najemców z różnych branż. Zdaniem Andrzeja Rosińskiego, prezesa zarządu spółki Korczowa Dolina i dyrektora generalnego inwestycji, ten długo oczekiwany obiekt przyczyni się do znacznego wzrostu wymiany towarowej miedzy firmami z Unii Europejskiej a podmiotami ze wschodu Europy, przede wszystkim z Ukrainy. – Mamy szansę stać się nie tylko prekursorem praktycznych działań w ramach Partnerstwa Wschodniego, ale też wyznaczać jego standardy – mówił portalowi Retailnet.pl prezes Rosiński.

Dziś regionalnymi liderami na Podkarpaciu są: Auchan Krasne; największy obiekt handlowy w regionie (powierzchnia handlowa – 38 tys. mkw.), centra handlowe Nowy Świat, Plaza i Galeria Graffica w Rzeszowie, Galeria Sanowa w Przemyślu i Galeria Dębicka.

Czynsze na ulicach handlowych kształtują się na poziomie około 45 euro miesięcznie za metr kwadratowy powierzchni (przy lokalach o powierzchni około 100 mkw.) W centrach handlowych wysokość czynszów zależy od miasta, prestiżu i lokalizacji obiektu handlowego. Najwyższe stawki są, rzecz jasna, w Rzeszowie. Tam tez planuje się nowe duże inwestycje: Inter IKEA zamierza wybudować w Świlczy pod Rzeszowem obiekt o powierzchni handlowej około 110 tysięcy metrów kwadratowych, z czego 33 tys. mkw. przypadnie na IKEA. Powstać też mają: Bella Dolina (deweloperem jest Mayland) oraz obiekt budowany przez spółkę Res Vita. Na razie jednak nieznane są terminy rozpoczęcia i zakończenia prac.

Więcej szczegółów na temat rynku centrów handlowych w województwie podkarpackim będzie można uzyskać podczas Shopping Center Forum & Trade Fair w dniach 8-9 września. Prelekcję na temat wygłosi Dominika Jędrak, dyrektor Działu Badań i Doradztwa w Colliers International.

 

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 550 osób reprezentujących 250 firm.

Zapraszamy do udziału !