Uchwała Rady Miejskiej otwiera drogę do dalszych etapów inwestycji. Na początku października zostanie ogłoszony przetarg na grunty przeznaczone pod budowę galerii. Rozstrzygnięcie nastąpi w grudniu. Zwycięzca nabędzie plac i zbuduje galerię. Będzie to przetarg ustny nieograniczony, kryterium jego rozstrzygnięcia będzie cena.

– Jesteśmy w kontakcie inwestorami. Są to firmy, które zajmują się inwestowaniem w galerie handlowe – informuje w wypowiedzi dla Retailnet.pl Sławomir Chilicki, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Ełku.

Istotne zasady przyszłej inwestycji zostaną określone w warunkach przetargu. Podany będzie między innymi harmonogram prac: budowa galerii handlowej ma się rozpocząć nie później niż w dwa lata od kupna działki, a zakończyć nie później niż po trzech latach od chwili jej rozpoczęcia. Określone będą też gabaryty obiektu, liczba kondygnacji (maksimum trzy) i nieprzekraczalne linie zabudowy na gruncie. Inwestor, tworząc własny projekt galerii, będzie zatem poruszał się w tych ramach. Miasto nie podaje dokładnej wielkości obiektu, ale jest ona ograniczona przez podane warunki. – Myślę, że na tym terenie zmieści się centrum wielkości 25-30 tysięcy metrów kwadratowych – mówi Sławomir Chilicki, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Ełku.

Na sprzedaż wystawione zostaną dwie oddalone od siebie działki, które łączy plac publiczny z ciągiem pieszym. – Dajemy prawo wykonania pod tym placem parkingu podziemnego. W ten sposób galeria nie musi budować dwukondygnacyjnych parkingów podziemnych. Z kolei oczekujemy, że na stropie parkingu przyszły właściciel wyłoży plac miejski kostką. Przy placu ma być też fontanna – mówi Chilicki.

Miasto chciałoby, żeby przyszłe centrum zachowało nazwę Brama Mazur. – Wiadomo, że prawo do wyboru nazwy przysługiwać będzie jednak właścicielowi obiektu – dodaje Chilicki. Budowa galerii jest częścią szerszego projektu urbanistycznego o nazwie Brama Mazur, który przewiduje zagospodarowanie ścisłego centrum Ełku, przede wszystkim placu centralnego wraz z otaczającą go zabudową. Koncepcja zakłada również rewitalizację ciągu pieszego alei Armii Krajowej wraz z nowo projektowanym placem przydworcowym oraz stworzenie zabudowy wielorodzinnej mieszkaniowej z lokalami usługowymi w parterach budynków.

R E K L A M A 

XIII SHOPPING CENTER FORUM & TRADE FAIR 2011

8-9 września 2011, Hotel Hilton, Warszawa

Nasza konferencja to najważniejsze spotkanie profesjonalistów służące wymianie opinii i poglądów na temat rynku centrów handlowych. Edycja wrześniowa została wzbogacona o Targi Nieruchomości i Inwestycji Handlowych. Weźmie w nich udział około 40 wystawców: deweloperów, inwestorów, firm doradczych i usługowych.

Swój udział zgłosiło już ponad 550 osób reprezentujących 250 firm.

Zapraszamy do udziału!