Iain posiada dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu projektami budowlanymi, które zdobył pracując w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, między innymi w Wielkiej Brytanii, Rumunii i w Polsce. Iain posiada doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych, handlowych, przemysłowych jak również inwestycji typu „mixed use”.

W Polsce pracuje od 2002 r., kiedy przyjechał jako członek zespołu nadzorującego budowę Złotych Tarasów. W 2005 r. założył własną firmę — Caledonian Project Management — zatrudniającą dwudziestu specjalistów zajmujących się doradztwem technicznym, zarządzaniem i koordynacją nowych inwestycji.

W listopadzie 2008 Iain wraz z całym zespołem Caledonian Project Management dołączył do King Sturge, obejmując obowiązki Dyrektora Działu Zarządzania Projektami i Doradztwa Budowlanego. Na tym stanowisku pracował również w ostatnim czasie w Jones Lang LaSalle, po fuzji tej agencji z King Sturge.

Ian jest członkiem Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS). W czerwcu 2011 r. powołany został do polskiego zarządu RICS, gdzie odpowiada za działalność grup dedykowanych tematyce zarządzania projektami budowlanymi, ich kosztorysowaniu oraz ocenie technicznej.

„Cieszę się, że dołączam do zespołu Colliers International jako szef Działu Zarządzania Projektami Budowlanymi. Moim celem jest wzmocnienie naszej pozycji rynkowej w tym obszarze, oraz świadczenie klientom usług na najwyższym poziomie” – powiedział Iain Leyden, obejmując nowe stanowisko.