Na terenie miasta mają powstać dwa obiekty handlowe: Goplana oraz Plaza. Radni na razie jednak nie zdecydowali o uchwaleniu planów zagospodarowania dla tych obszarów. Na razie w okolicach centum i w rejonie tras kolejowych będą trwały prace planistyczne. Jak mówi prezydent miasta – Tomasz Malepszy – nowe plany zostaną przyjęte w I kwartale 2012 roku.

Plaza Centers zapowiadała realizację centrum handlowo-rozrywkowego przy ul. Przemysłowej, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego. W 2008 roku deweloper kupił w Lesznie 17 tys. mkw. Pierwsze plany mówiły o powstaniu galerii o powierzchni najmu 16 tys. mkw. Natomiast Galeria Goplana, której inwestorem jest spółka Goplana MGC Inwest, powstanie na terenach po byłych zakładach Goplana i Metalplast. Na trzech kondygnacjach obiektu o powierzchni najmu wynoszącej 28 tys. mkw. znajdzie się 120 lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych oraz część rozrywkowa: kino, klub fitness i kręgielnia. Dwa najwyższe poziomy galerii zajmie parking na 760 miejsc. Otwarcie zaplanowane zostało na rok 2013.

W Lesznie działa już jeden obiekt handlowy – Galeria Leszno. To centrum handlowo-usługowe, zlokalizowane w południowej części miasta. Działa od maja br. Obiekt oferuje 32 tysiące metrów kwadratowych powierzchni najmu (GLA) – łącznie z powierzchnią zajmowaną przez wolnostojący sklep Praktiker. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Agromex Development 1.