550 tys. mkw. do końca 2011 roku

– Obecnie mamy milion metrów kwadratowych powierzchni handlowej, która jest w trakcie budowy. 550 tys. mkw będzie oddanych do końca 2011 roku, co dowodzi, że na 1 tysiąc mieszkańców przypada ok.  225 mkw powierzchni handlowej. Odnotowujemy też znaczny wzrost centrów handlowych specjalistycznych, a rosnąca konkurencja pogłębianie się rynku oraz zmiany potrzeb konsumenckich prowadzą m.in. do pojawiania się nowych lub odnowionych konceptów. Centra handlowe w trzeciej dekadzie to przede wszystkim domy handlowe i projekty wielofunkcyjne, a także wioski handlowe – powiedziała podczas SCF&TF 2011 Karina Kreja, Associate Director CBRE.

Z raportu CBRE wynika ponadto, że przed branżą i rynkiem centrów handlowych stoją nowe wyzwania. Odpowiedzialność społeczna, zielone centra handlowe i alternatywne kanały handlu (internet) to nowe trendy wokół których muszą stanąć zarządcy, najemcy i deweloperzy związani z branżą.

Firma CB Richard Ellis, z siedzibą w Los Angeles, to firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia około 31 tysięcy pracowników i obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 placówkach na całym świecie. Zakres usług świadczonych przez CB Richard Ellis obejmuje: strategiczne doradztwo w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Firma była partnerem merytorycznym konferencji Shopping Center Forum & Trade Fair 2011, podczas której przedstawiła swój najnowszy raport: Retail Destinations Poland 2011.