Krzysztof Apostolidis

Według Apostolidisa, prezesa Fabryki Biznesu, spółki deweloperskiej, która realizuje w Łodzi centrum handlowe Sukcesja, mamy w Polsce do czynienia z sytuacją kuriozalną. Polskie fundusze emerytalne nie inwestują w nieruchomości komercyjne. – To znakomity instrument, który chroni kapitał przed inflacją. Co najmniej tak dobry jak obligacje skarbowe. Jeśli przeanalizujemy rynek nieruchomości komercyjnych, zobaczymy, jak gigantyczne pieniadze są tam zainwestowane należące do podatników niemieckich, angielskich czy francuskich. Pytam, dlaczego nie ma tam pieniędzy polskich podatników? – pytał w rozmowie z Retailnet.pl Apostolidis.

Apostolidis przyznał, że fundusze emerytalne uznają za atrakcyjne inne rynki, w tym rynek obligacji skarbowych. Wyraził jednak pogląd, że nieruchomości komercyjne zapewniają stały długoterminowy dochód świetnie zabezpieczony przed inflacją. Zwrócił również uwagę na stałe zainteresowanie polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych zagranicznych funduszy inwestycyjnych.

Latem tego roku o zamiarze rozwinięcia inwestycji na polskim rynku komercyjnym poinformowały takie  fundusze, jak niemiecki ECE European Prime Shopping Center Fund i brytyjski Resolution Property. Fundusz ECE będzie kupować i modernizować centra handlowe w Europie, głównie w Niemczech, Polsce, na Węgrzech, w Czechach i Austrii. W lipcu tego roku przedstawiciele funduszu podali, że zgromadził on 740 mln euro, przede wszystkim od funduszy majątkowych, emerytalnych i ubezpieczycieli.
Jak dowiedzieliśmy się w sierpniu, brytyjski fundusz Resolution Property, który w zeszłym roku za 200 mln przejął Galerię Pomorską w Bydgoszczy, ma w planach do końca roku kupić w Polsce jeszcze dwa centra handlowe. Zamierza pozyskać nieruchamości za 1,2 mld złotych.

Podczas pierwszego dnia konferencji Shopping Center Forum& Trade Fair Apostolidis zaproponował, aby wspólnie z innymi graczami rynku nieruchomośći stworzyć lobby wspierające dokończenie reformy funduszy emerytalnych w Polsce. – Trzeba stworzyć prawne instrumenty dla polskich funduszy emerytalnych, żeby inwestowały w krajowe nieruchomości. Jeśli polska nieruchomość jest dobra dla niemieckiego emeryta, to dlaczego nie miałaby być dobra dla polskiego? – pytał w rozmowie z Retailnet.pl Apostolidis.