Podczas Shopping Center Forum & Trade Fair, Karolina Jamróz, przedstawiła aktualną sytuację oraz prognozy dla rynku centrów handlowych w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

Podaż koncentruje się głównie w miastach takich jak: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Dębica, Mielec. Największy przyrost nowej powierzchni handlowej w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi w Rzeszowie za sprawą dwu dużych projektów: Millenium Hall (otwarcie 15 i 16 października br.) oraz City Center Rzeszów (otwarcie jesienią 2012 roku). Ponadto deweloperzy zapowiadają kilka innych projektów w tym mieście. Mayland planuje budowę Bella Doliny z powierzchnią wynoszącą 62 tys. mkw. Swój projekt o powierzchni 43,2 tys. mkw. będzie także realizować spółka Res-Vita. Natomiast Inter Ikea Centre Group Poland zamierza wybudować w Świlczy k. Rzeszowa obiekt o powierzchni 110 tys. mkw. Planowane oddanie budynku do użytku to 2013/2014 rok.

W innych miejscowościach regionu także rozwijają się nowe projekty. W Dębicy trwa, prowadzona przez IVS Grupę, rozbudowa Galerii Raj, która powiększy się z 13 do 21 tys. mkw. W Mielcu natomiast powstanie centrum handlowe Aviator o powierzchni 30 tys. mkw. deweloperem obiektu jest firma Kullar Gobi Polska.

Jak zaznacza Karolina Jamróz w najbliższych latach na rynku podkarpackim wysoki poziom popytu będzie się utrzymywać w ciągu najbliższych trzech lat. Współczynnik powierzchni niewynajętej będzie stabilny i utrzyma się na poziomie 1-3 proc. Z kolei czynsze będą maleć od 2013 roku.