Lokal o powierzchni 41 metrów kwadratowych działający na zasadzie franczyzy prowadzony jest przez Wiolettę Stypułę, mieszkankę Szczecina. 28 września ta sama właścicielka otworzy kolejny Salad Story tym razem w Galerii Kaskada.

– Mamy nadzieję, że Salad Story przyjmie się jako sposób na zdrowy posiłek poza domem oraz przyczyni się do promocji zbilansowanej diety i aktywnego stylu życia wśród mieszkańców Szczecina. Naszą ofertę kierujemy nie tylko do dorosłych, ale także do dzieci. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na zdrowej i diecie smacznym, sprawnie podanym posiłku – powiedziała Wioletta Stypuła.

Salad Story oferuje sałatki przygotowywane na bazie naturalnych składników. Możliwe jest komponowanie sałatek według własnych upodobań. Przygotowywana jest ona na oczach klienta. Tak skomponowane duże porcje – mała sałatka 300 g, a duża 500 – stanowią osobne danie.

– W 2007 roku, gdy otworzyłyśmy pierwszy lokal w Warszawie, nie było w Polsce restauracji, gdzie każdy, bez względu na preferencje, alergie i diety, może zjeść zdrowo, bezpiecznie i smaczne, a przy tym jeszcze w przystępnej cenie. Czułyśmy osobistą potrzebę regularnego odwiedzania takiego miejsca i właśnie ta potrzeba zainspirowała nas do stworzenia Salad Story. Cieszymy się z dynamicznego rozwoju sieci oraz otwarcia nowych punktów w Szczecinie – powiedziała Anna Krajewska, współzałożycielka Salad Story.