Prezes Walczak przyznaje, że w obliczu ewentualnego kryzysu to właśnie miasta poniżej 200 tys. mieszkańców będą najbardziej zagrożone bezrobociem i spadkiem zarobków. Uważa jednak, że nie powinno to przekładać się na zmniejszenie obrotów sklepów, które Grupa Foren buduje w takich lokalizacjach.
 
– Centra należące do sieci Dekada, które budujemy, to miejsca podstawowych zakupów. Dobieramy najemców, którzy sprzedają towary po przystępnych cenach i zaspokajamy podstawowe potrzeby jeśli chodzi o produkty spożywcze, przemysłowe czy niektóre odzieżowe. Skoro to są podstawowe potrzeby mieszkańców, to zakładam że nawet w sytuacji, kiedy ludzie oszczędzają, muszą je kupować. Trudno oszczędzać na wyżywieniu – powiedział portalowi Retailnet.pl prezes Grupy Foren Aleksander Walczak.
Prezes Grupy Foren zwraca uwagę, że w sytuacji dekoniunktury, którą mamy przynajmniej od dwóch lat, bardzo dobrze się rozwijają się sieci dyskontowe spożywcze. – Tańsze formaty spożywcze przeżywają swój rozwój. My dobieramy do takich lokalizacji, jak Myślenice czy Skierniewice, sklepy, takie jak Tesco czy Pepco, czy Rossmann, które oferują produkty po przystępnych cenach. Nie sądzę, żeby ewentualne spowolnienie zagrażało sytuacji tych centrów handlowych – powiedział Walczak.

Prezes Grupy Foren uważa, że w obliczu ewentualnego kryzysu oszczędności ograniczą się do rezygnacji z dóbr luksusowych oferowanych w wielkomiejskich galeriach handlowych – Oszczędzanie oznacza prawdopodobnie niepojechanie do dużej miejskiej galerii raz w roku i na przykład odmówienie sobie prezentów lub dobrej odzieży. Może to też być rezygnacja z wymiany starego samochodu na nowy. Jest prawdą, że dochody ludności w razie kryzysu spadną, ale to nie znaczy, że zrezygnują z realizacji podstawowych potrzeb i w tym zakresie obroty sklepów nie są zagrożone – tłumaczy Walczak.

Grupa Foren zamierza w ciągu trzech lat otworzyć pierwsze 10 nowych obiektów pod nazwą Dekada. Dwa pierwsze w Myślenicach (3,5 tysięcy metrów kwadratowych GLA) i Skierniewicach (3,5 tysiąca metrów kwadratowych GLA) już zostały oddane do użytku. W Sieradzu Dekada powstanie w listopadzie (10 tysięcy metrów kwadratowych GLA). W przyszłym roku zostaną uruchomione cztery kolejne obiekty tego typu: w Żyrardowie (3,8 tysięcy metrów kwadratowych GLA), Olsztynie (3,8 tysiąca metrów kwadratowych GLA), Krakowie (3,5 tysiąca metrów kwadratowych GLA) i w Grójcu (4,8 tysiąca metrów kwadratowych GLA). Minigalerie w Nowy Targu (3,3 tysiąca metrów kwadratowych GLA) oraz w Malborku (5,7 tysiąca metrów kwadratowych GLA) zaczną działać odpowiednio: wiosną i jesienią 2013 roku.