– W ciągu ostatnich 5-10 lat rynek nieruchomości w internecie znacznie się zwiększył – tłumaczy w rozmowie z Retailnet.pl József Merász, dyrektor sprzedaży z firmy Real5d z siedzibą w Budapeszcie – Niestety deweloperzy nieruchomości komercyjnych nie mogli jeszcze skorzystać z tego szybko rosnącego rynku, ponieważ za wyjątkiem zwykłej strony internetowej nie dysponują właściwymi narzędziami. Real5D stwarza nową okazję dla deweloperów, aby wykorzystać możliwości, które daje internet w 100-procentach. To przyśpieszy wynajem powierzchni w ich projektach, jak również uzyskanie zwrotów z inwestycji – twierdzi Merász.

Minimalnym wymogiem do stworzenia projektu Real5D jest plan pomieszczeń centrum. Jeśli deweloper nie ma jeszcze projektu wnętrz, na podstawie planu pomieszczeń firma może stworzyć projekt wirtualny. Jak twierdzi przedstawiciel Real5D, narzędzie może być również wykorzystywane na etapie wstępnego planowania inwestycji. – Cena tego rozwiązania zależy od zakresu prac. Jesteśmy „wirtualnymi deweloperami”, więc klienci mogą wyjść z obiektu, mogą do niego wejść i mogą też odwiedzać teren wspólny. Budujemy wirtualne centra za 5 euro za metr kwadratowy – mówi Merász.

Na ekranie monitora, jak w grze komputerowej, widać przemieszczające się po wirtulanym obiekcie postaci reprezentujące osoby, które zdecydowały się odwiedzić wirtualne centrum. Głos przenoszony jest on-line, co umożliwia prowadzenie z gospodarzem obiektu (deweloperem) rozmowy w czasie rzeczywistym na temat oglądanych pomieszczeń. – To nie jest tylko wizualizacja. Środowisko 3D jest tylko częścią 5D. Dostarczamy interaktywnego narzędzia onlinie dla deweloperów do prowadzenia dla biznesu. Mogą tam sprzedawać powierzchnię, wynajmować i pokazywać swoje nieruchomości, oszczędzając wiele czasu i pieniędzy na podróżach – dodaje Merász.

Założyciele firmy Real5D mają ponad 10-letnie doświadczenie na ryku deweloperskim. Pierwsze kilka lat były czasem rozwijania oferty Real5d. Na polski rynek firma weszła dopiero przed pięcioma miesiącami. Spółka rozpoczynała w sektorze mieszkaniowym, a dziś pracujez takimi firmami jak Gant, J.W. Construction, Robyg, Dolcan, Budimex.