Eksperci z CB Richard Ellis zwracają uwagę, że poziom pustostanów w Warszawie jest poniżej 1 porc., a zbyt niska podaż już wpływa na wzrost cen zarówno w najlepszych lokalizacjach, jak i pozostałych. – "Przewidujemy, że rynek retailowy w Warszawie w przewidywalnej przyszłości (2011-2012) będzie kierował się przewagą popytu nad podażą. Będzie to spowodowane tym, że powierzchnia w budowie jest nadzwyczaj ograniczona" – czytamy w raporcie przygotowanym przez CB Richard Ellis.
 
W 2010 roku zrealizowano jedynie projekt Tesco na Fieldorfa (16 tysięcy metrów kwadratowych). W 2011 roku ukończone zostaną tylko dwa nieduże projekty. Dom towarowy Wolf Bracka, mający 12 tysięcy metrów kwadratowych GLA, jest obecnie w końcowej fazie budowy, ale data jego ukończenia jest stale przekładana. Drugim większy projektem jest Plac Unii, realizowany przez BBI Development i Liebrecht&wooD. Będzie to obiekt wielofunkcyjny wielkości 50 tysięcy metrów kwadratowych, który oferować będzie 15,3 tysiąca metrów GLA. Termin ukończenia niemal wszystkich projektów w Warszawie pozostaje niepewny. Kilka zostało wstrzymanych lub przesuniętych, co wskazuje na  trudności deweloperów z zabezpieczeniem finansowania, pomimo że rynkowe fundamenty dla tych projektów są dobre.

– Mała powierzchnia pustostanów i presja na wzrost cen najmu stwarzają dobre warunki do inwestycji – czytamy w raporcie. Obecnie w Warszawie jest 1,37 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej, a stolica karaju pozostaje największych rynkiem powierzchni handlowych w Polsce.