Obecnie ceny najmu najlepszych powierzchnii w takich projektach, jak Galeria Katowicka czy rozbudowana część centrum Silesia City Centre kształtują się na poziomie od 45 do 55 euro za metr kwadratowy. To najwyższe stawki na Górnym Śląsku. Taniej jest na głównych ulicach miast regionu – 18-45 euro miesięcznie za metr kwadratowy. Ceny najmu w retail parkach kształtują się na poziomie 9-11 euro miesięcznie za metrów kwadratowy.

Obecnie Aglomeracja Śląska oferuje 909 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni handlowej. Pod tym względem zajmuje drugie miejsce po Warszawie. – Siliesia City Centre nadal ma opinię najpopularniejszego centrum regionu, ale liczba konkurentów wzrosła, na czele z Galerią Katowicką, inwestycją firmy Neinver, która jest obecnie realizowana – czytamy w raporcie.

Galeria Katowicka w centrum miasta i retail park Europa Centralna w Gliwicach, której deweloperem jest Helical, to dwa największe projekty obecnie w realizacji. Eksperci z CB Richard Ellis przewidują, że otwarcie Galerii Katowickiej będzie przełomem dla rynku Górnego Śląska. – Zamiast rywalizacji z Silesia City Centre przewidujemy koegzystencję tych dwóch projektów podobną do tej między Złotymi Tarasami i Arkadią w Warszawie – czytamy w raporcie.