Nowy Dom Jabłkowskich

Warunki są po temu sprzyjające, bo od południa kamienica graniczy z Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy, który należy do tego samego inwestora. Znajduje się on przy Brackiej 25, a jego głównym najemcą jest znana księgarnia Traffic Club. Spółka akcyjna Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy ma jeszcze trzecią sąsiadującą kamienicę przy Chmielnej 21. Połączenie trzech budynków mogłoby w przyszłości doprowadzić do powstania znacznego centrum handlowego w samym sercu Warszawy.

–  Nasz sąsiedni budynek stoi od stu lat i ma się bardzo dobrze. Będzie stał przez dalsze dziesięciolecia. Dlatego został przyjęty taki projekt, który umożliwia przejście od funkcji biurowej do funkcji handlowej – powiedział Jan Jabłkowski reprezentujący spółkę akcyjną Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy. Dodał, że struktura konstrukcyjna umożliwia wstawienie schodów ruchomych. – W perspektywie stu lat wyobrażamy sobie taką zmianę – powiedział Jabłkowski.

Taka może być przyszłość, teraz jednak za radą firmy doradczej, inwestorzy – spółka Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy i firma LHI – zdecydowali się przeznaczyć budynek przede wszystkim na funkcje biurowe. Jabłkowski wierzy jednak, że ta część Warszawy prędzej czy później stanie się sercem handlowym stolicy. – Przez sto kilkadziesiąt lat sytuacja się nie zmieniła, to był handlowy pępek miasta. Tutaj musi być handel – powiedział Jan Jabłkowski podczas środowego panelu dyskusyjnego  zorganizowanego przy Chmielnej 19.

Geneza pomysłu utworzenia budynku handlowo-biurowego w miejscu, gdzie stanął Nowy Dom Jabłkowskich, sięga 1913 roku. W tym okresie rodzinna spółka zakupiła grunt pod nowy projekt. – Mamy prawie sto lat odkąd udało się do tej inwestycji doprowadzić. Firma ówcześnie miała ma status spółki akcyjnej, a odzwierciedleniem nazwy Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy był znaczący udział rodziny w kapitale. Statut był tak napisany, że rodzina zawsze miała przewagę głosów na walnym zgromadzeniu. Miała bowiem akcje uprzywilejowane, choć majątek znajdował się również w innych rękach. W tej chwili jest podobnie. Dominującym udziałowcem są członkowie rodziny – powiedział portalowi Retailnet.pl Jabłkowski.

Nowy Dom Jabłkowskich ma 2850 metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej i 410 metrów kwadratowych powierzchni handlowej na parterze. Wiadomo już, że tę ostatnią zajmie duży, flagowy salon Polkomtela.