Warszawski Feniks

Działka na rogu Siennej i Żelaznej, gdzie powstaje Feniks, ma kształt litery L. Otacza 11-piętrowy blok należący do spółdzielni Starówka. W budynku będzie blisko 9 500 powierzchni biurowej i 1000 metrów powierzchni usługowej na parterze. – Znajdą się tam punkty usługowe, takie jak na przykład bank, kiosk, pewnie jakaś kawiarnia lunchowa w rodzaju Coffee Heaven czy Bonjour – informuje w rozmowie z Retailnet.pl Anna Domanowska, z firmy Europlan, inwestora projektu.

Budowa Feniksa rozpoczęła się po raz pierwszy dwa lata temu. Rozebrano wówczas poprzedni budynek Feniksa, gdzie mieścił się market starego typu i wybudowano ścianę szczelinową pod budowę nowego biurowca. Pracę zatrzymały protesty mieszkańców, którzy skarżyli się, że biurowiec zacieni im mieszkania. – Mało osób wie, że w centrum są trochę inne dopuszczalne standardy, żeby budować budynki. Są przewidziane mniejsze odległości między budynkami, stąd oburzenie, że w ogóle cokolwiek ma powstać. Zwłaszcza, że do tej pory był tam Markpol, w którym okoliczni mieszkańcy robili zakupy. Dużym problemem było to, że zlikwidowano im sklep.

Latem tego roku sąd rozstrzygnął spór na korzyść inwestora. – Mamy ostateczne pozwolenie na budowę, sprawdzamy wszystkie dokumenty do każdej możliwego szczegółu. Udało nam się wyjść z tego obronną ręką. Po dwóch lata tej walki sądowej rozpoczynamy budowę – mówi Domanowska. – Na chwilę obecną odsłaniamy ścianę szczelinową, która była wybudowana dwa lata temu, ale niestety musiała być zasypana. Zaczynam prace budowlane. Planowane oddanie budynku to grudzień 2012 r. A jeśli zima nie będzie zbyt mroźna, to samą bryłę budynku, czyli stan surowy, będziemy mieli na wiosnę przyszłego roku – informuje Domanowska.

Europlan jest firmą inwestycyjną, która od 2004 r. specjalizuje się w akwizycjach i restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz w realizacji projektów nieruchomościowych w Europie Środkowowschodniej. Założycielem firmy jest polski bankier inwestycyjny z Londynu pan Artur Kozieja. Grupa inwestorów Europlan obejmuje instytucje finansowe (banki inwestycyjne oraz fundusze hedgingowe) oraz dysponujące nadwyżkami gotówkowymi osoby z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Koszt inwestycji, która powstaje przy Żelaznej 32 w Warszawie, wynosi ok. 100 mln zł. Finansowana jest z kredytu udzielonego prez PKO BP.