W samej Rosji zasoby powierzchni handlowej mogą wzrosnąć o prawie 3 mln mkw. dzięki rozpoczęciu w ostatnim czasie nowych projektów, w tym w Tiumeniu, Moskwie i Smoleńsku. W Moskwie buduje się obecnie ponad 400 tys. mkw. powierzchni, a pozostała część projektów realizowana jest w miastach takich jak Niżny Nowogród, Krasnodar, Ufa i Petersburg. Jeżeli wszystkie obiekty planowane na drugie półrocze br. zostaną ukończone w terminie, nowa podaż w 2011 r. będzie najwyższa w historii. – czytamy w raporcie Rozwój rynku Centrów Handlowych w Europie, Marketbeat – wrzesień 2011, przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield

Perspektywicznie prezentuje się bez wątpienia także rynek turecki. Podaż nowej powierzchni do końca 2012 roku ma wynieść tam 1,4 mln mkw., z czego 60 proc. przypadnie na Stambuł. W budowie znajduje się tam ponad 800 tys. mkw., w tym dziewięć obiektów o powierzchni najmu brutto GLA przekraczającej 40 tys. mkw.

Jak można przeczytać w raporcie Marketbeat, w końcu czerwca 2011 roku w Polsce w budowie pozostawało ponad 700 tys. mkw. GLA powierzchni centrów handlowych, a kolejnych 240 tys. mkw. czekało na wznowienie prac. Polska znajduje się na szóstym miejscu w rankingu przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield. Oprócz Rosji i Turcji wyprzedzają ją Francja, Włoch i Ukraina. Pierwszą dziesiątkę dopełniają Hiszpania, Niemcy, Rumunia i Wielka Brytania.