Z raportu Poland Retail Destinations 2011 Edition wynika, że w Trójmieście istnieje duże zapotrzebowanie na powierzchnię w centrach handlowych. Nie zmienia tego stosunkowo wysokie nasycenie powierzchnią handlową – 720 mkw. na tysiąc mieszkańców w mieście i 430 mkw. w aglomeracji – które stawia Trójmiasto wśród najlepiej rozwiniętych pod względem handlu metropolii w Polsce. Funkcjonuje tu 26 centrów o łącznej powierzchni GLA 530 tys. mkw.

Handel uliczny koncentruje się wokół ulicy Długiej i Gdańskiej Starówki, ale jest to oferta zdominowana przez banki i punkty usługowe oraz lokale związane z branżą turystyczną. W Gdyni na ulicy Świętojańskiej koncentrują się sklepy ekskluzywne krajowych i międzynarodowych sieci modowych takich jak Escada, Laurel, Vero Moda, Carry and St. Emile.

Ceny najlepszych lokali w Trójmieście w nowoczesnych centrach handlowych są na poziomie 40-50 euro za metr kwadratowy na miesiąc. Czynsze na głównych ulicach osiągają kwoty rzędu 50-60 euro za metr kwadratowy. Czynsze w retail parkach kształtują się w granicach 10-12 euro za metr za miesiąc.

– Zważywszy na stosunkową słabość innych form handlu, istnieje solidne zapotrzebowanie na powierzchnią handlową w trójmiejskich centrach handlowych i rynek nadal się rozwija – piszą eksperci z CB Richard Ellis. Prognozują spadek liczby pustostanów w przyszłym roku i wzrost cen czynszów. Przewidują, że utrzyma się dotychczasowa podaż powierzchni handlowej, nastąpi wzrost popytu i spadek stóp kapitałowych.

Raport CBRE Poland Retail Destinations 2011 został opublikowany podczas konferencji Shopping Center Forum & Trade Fair w dnia 8-9 września. Przedstawia on sytuację na polskim rynku retailowym na podstawie danych zgromadzonych w pierwszym półroczu 2011 roku.