Firma będzie rozwijać się w Polsce poprzez franczyzę oraz współpracę na zasadzie cobrandingu z istniejącym już punktami gastronomicznymi. Niedawno informowała, że w przyszłym roku zamierza otworzyć 50 lokali. Kolejny lokal ma powstać w warszawskiej Galerii Wola Park.

Yogen Früz ma ponad 1200 punktów sprzedaży w 25 krajach na całym świecie. Był pionierem w branży mrożonych deserów i przekąsek – pierwszy jego lokal otwarto w 1986 roku.

Jak podkreślają przedstawiciele masterfranczyzobiorcy w Polsce, którym jest firma Healthy Lifestyles Franchiser Polska, jogurty i sorbety Yogen Früz są zdrową alternatywą dla dań fast food. Zawierają o połowę mniej kalorii od innych produktów mlecznych i mają probiotyki. Nie zawierają proszków imitujących owoce, a składniki są naturalne. Są to produkty bezglutenowe. W przyszłości dostępna będzie wersja z zerową zawartością tłuszczu.

W ofercie lokalu znajdują się następujące pozycje: Mix it, czyli mrożony jogurt/sorbet z owocami, Top it – mrożony jogurt probiotyczny udekorowany świeżymi owocami i posypkami, smothies –  mieszkanka soków, owoców, produktów mlecznych i bezmlecznych, owocowy kubek – delikatny jogurt naturalny przekładany warstwami świeżych owoców oraz odżywczych posypek.