– Pomysł budowy centrum jest w bardzo szkicowej fazie. Chodzi o to, by stworzyć możliwość zarabianiaia przez tor pieniędzy na rzecz samych wyścigów – powiedział portalowi Retailnet.pl Piotr Gawron, rzecznik Totalizatora Sportowego, który dzierżawi obecnie obiekt. – Jesteśmy na etapie wstępnych uzgodnień z miastem, z właścicielem terenu i z konserwatorem zabytków – dodaje. Dziś trudno powiedzieć, jak duże miałoby być to centrum i jakich miałoby najemców. Nie ma projektu, nie jest też jeszcze przesądzone, w którym miejscu terenu należącego do toru służewieckiego miałoby powstać centrum.

Jak doniosło w zeszłym tygodniu Życie Warszawy, projekt budzi obawy mieszkańców, którzy sądzą, że z powodu centrum handlowego, Tor Służewiecki straci dotychczasowy charakter. – Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasze projekty traktowane są chłodno. Środowisko wyścigowe jest przekonane, że najistotniejszą rzeczą jest utrzymywanie obecnego status quo. Uważa, że to jest zadanie operatora wyścigów. Ale tego się nie da zrobić z różnych względów, między innymi dlatego, że wyścigi przy obecnych stawkach podatkowych nie są w stanie przynosić zysków. Trzeba znaleźć jeszcze inne źródło utrzymania – twierdzi Gawron.

Totalizator Sportowy zapewnia jednak, że wyścigi pozostają priorytetem. – Ta galeria handlowa, jeśli w ogóle pozostanie, będzie miała za zadanie przynoszenie pieniędzy wyścigom – mówi Gawron. Przedstawiciele Totalizatora nie widzą problemu z połączenie funkcji sportowych obiektu z nową działalnością komercyjną i uważają, że jest na tym terenie miejsce na jedno i drugie.

W tej chwili inwestor musi usunąć ewentualne przeszkody w planie zagospodarowania przestrzennego. Przedstawiciel Totalizatora twierdzi, że samorząd jest w tej sprawie przychylny. Ile zajmą przygotowania do budowy? – Jest to kwestia dwóch może trzech lat, żeby jakiekolwiek prace mogły ruszyć. Myślę, że w półtora roku przygotujemy się koncepcyjnie do realizacji tego projektu – mówi Gawron.