W trzecim kwartale br. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech zainwestowano o 1,61 mld euro więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przy tym w trzecim kwartale 2011 sektor nieruchomości handlowych cieszył się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż sektor biurowy. Analitycy z C&W przewidują, że tendencja ta utrzyma się do końca roku, ale różnice będą się zmniejszać. Od stycznia tego roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniósł 1,88 mld euro, a na rynku biurowym 1,70 mld euro.

– Aktywność na rynku inwestycyjnym nieruchomości powróciła do poziomu odnotowanego w 2005 roku. W czwartym kwartale 2011 roku wzrośnie w Polsce i Czechach oraz na Węgrzech. Jednak coraz większa niepewność co do sytuacji gospodarczej zaczyna wpływać na optymizm inwestorów i dostęp do źródeł finansowania. Oba te czynniki mogą spowodować spadek aktywności na rynkach w ostatnich miesiącach bieżącego roku – powiedział Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej od początku tego roku osiągnął 4,61 mld euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w stosunku tego samego okresu w 2010 roku, kiedy wartość ta wynosiła 1,95 mld euro. Zważywszy ilość transakcji inwestycyjnych, które mogą zostać sfinalizowane w czwartym kwartale, wolumen inwestycji do końca bieżącego roku może wynieść 6 mld euro – przewidują eksperci z firmy Cushman & Wakefield.