Galeria Jurowiecka w Białymstoku

68 mln złotych wydał Konstanty Strus na wydzierżawienie od miasta na 99 lat Placu Inwalidów Wojennych, na którym powstać ma nowa galeria handlowa. Mieścić się będzie miedzy ulicami Sienkiewicza, Jurowiecką i al. Piłsudskiego.

Koncepcja zabudowy Placu Inwalidów została 4 października pozytywnie zaopiniowana przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną w Białymstoku. Otwiera to drogę inwestorowi do wystąpienia o pozwolenia na budowę. Deweloper zamierza złożyć stosowne dokumenty do końca listopada.

Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować realizacja inwestycji. Do końca roku mają zakończyć się przygotowania formalne do jej rozpoczęcia. Prace budowalne mają zacząć się na początku 2012 roku. 

Sklepy znajdować się będą na parterze i piętrze. Tam również znajdą się kawiarnie. Na drugim piętrze będzie kino i część sportowa: fitness, kręgle lub szkoła tańca. W dwukondygnacyjnej części podziemnej obiektu znajdzie się dodatkowa część handlowa oraz parking na 460 samochodów. Budynek hotelu będzie mial 13 kondygnacji wysokość 42 m. Zostanie zrealizowany w standardzie trzy- lub czterogwiazdkowym.

Inwestorem i generalnym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus. Firma należąca do Hanny i Konstantego Strusów ma dwudziestoletnie doświadczenie budowlane i deweloperskie. Zrealizowała kilka osiedli mieszkaniowych w Warszawie i Siedlcach, kilkanaście bloków mieszkalnych i dwa domy towarowe w Siedlcach: Milenium i Galerię S. Zatrudnia około 200 pracowników.

Głównym architektem jest firma Bulak , a komercjalizacją zajmuje się spółka Aspenn. Obie firmy, podobnie jak i sam inwestor, mają siedziby w Warszawie.