Historia starań o pozwolenia na rozpoczęcie budowy na działce u zbiegu al. Unii Lubelskiej i al. Tysiąclecia w Lublinie ciągnie się już od pięciu lat. Poprzedni właściciel tego terenu, firma Isabeau Polska, co prawda uzyskał pozwolenie, ale potem zmienił projekt. Miasto w tej sytuacji uznało, że inwestor musi ponownie wystąpić o wymagane dokumenty. Powstał spór, który opóźniał inwestycję.

W tym roku teren pod budowę Galerii Zamek kupiła austriacka firma Immofinanz Group i wystąpiła o wydanie zamiennego pozwolenia na budowę. Magistrat odrzuca wniosek z tych samych powodów co w przypadku poprzedniego inwestora. Uważa , że procedura ubiegania się o pozwolenie powinna rozpocząć się od nowa, tymczasem inwestor chciałby jedynie uaktualnienia dokumentów. Odwołanie ze strony dewelopera czeka już na rozpatrzenie u wojewody.

Obiekt będzie miał 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni GLA. Galeria powstanie na działce o powierzchni 29 tysięcy metrów kwadratowych zlokalizowanej w rejonie alei Tysiąclecia i Unii Lubelskiej. Galeria ma zostać oddana do użytku w 2013 roku.

Immofinanz Group jest w Polsce właścicielem około 356 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni brutto. 24 procent to powierzchnia handlowa. Spółka ma 456 najemców w siedmiu miastach. Najwięcej nieruchomości posiada w Warszawie. Około cztery procent kapitału jest w rękach polskich inwestorów. Kapitalizacja rynkowa Immofinanz wynosi 34 mld euro.