90-procentowy wzrost inwestycji komercyjnych w ciągu 12 miesięcy (licząc do III kwartału 2011 roku) dały Waszawie wysoką, 12. pozycję w świecie w rankingu miast o największym wzroście inwestycyjnym w nieruchomości.Wyprzedzają ją następujące miasta: Chicago, Nowy Jork, Boston, Frankfurt n.Menem, Atlanta, Singapur, Los Angeles, Seul, Melbourn i Szanghaj.

Wśród 25 lokalizacji odnotowujących najszybszy wzrost inwestycji w nieruchomości komercyjne znalazło się najwięcej miast amerykańskich. – Największym wzrostem procentowym zainwestowanego kapitału może pochwalić się Chicago. Przyczyniło się do tego szereg dużych transakcji na rynku biurowym w Centralnym Obszarze Biznesu (COB), których wartość w kilku przypadkach przekroczyła 600 mln dolarów. Inwestorzy są najbardziej zainteresowani najlepszymi aktywami w centralnych lokalizacjach – czytamy w raporcie firmy Cushman & Wakefield.

W sektorze nieruchomości handlowych najwęcej inwestycji przypadło na Hongkong, w czym duży udział miała sprzedaż centrum handlowo-rozrywkowego Festival Walk za 2,4 mld dolarów.

– Warszawa odnotowała wzrost aktywności inwestycyjnej o 91,1 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia rynkowa (41 proc.), i zajęła 39 miejsce w rankingu największych rynków inwestycyjnych na świecie. Chociaż obecnie miasto to pełni funkcję raczej regionalnego niż międzynarodowego ośrodka usługowo-handlowego, jego znaczenie wśród zagranicznych inwestorów stale rośnie. Warszawa znalazła się na 15. pozycji wśród miast o największej aktywności nabywczej podmiotów zagranicznych i coraz częściej wymieniana jest jako najbardziej atrakcyjny kierunek inwestycyjny w Europie, szczególnie w sektorze nieruchomości handlowych (22. pozycja w rankingu miast o największej aktywności na globalnym rynku nieruchomości handlowych oraz 8. w Europie) – powiedział David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield.