Aktywność budowlana na rynku nieruchomości handlowych nadal pozostaje wysoka. Według analityków w tym roku do użytkowania oddanych zostanie około 550 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni handlowych i taka tendencja ten będzie się utrzymywała w najbliższych dwóch latach.

Wysoką podaż kształtuje przede wszystkim ilość nowych inwestycji oraz rewitalizacji, szczególnie w miastach poniżej 200 tys. mieszkańców. Według Jones Lang LaSalle, Polska to trzeci najdynamiczniej rozwijający się rynek nieruchomości handlowych w Europie. Obecnie w budowie znajduje się tu około 670 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni handlowych, które powstaną w latach 2011-2013. Aż 60 proc. z niej znajdzie się w średnich i małych miastach m.in. dzięki temu, że obecnie powstaje aż 20 nowych inwestycji oraz sześć rozbudowywanych obiektów.

Większość powstających obecnie obiektów będzie mieścić się w centrach miast lub w ścisłym śródmieściu. Edyta Potera, dyrektor w dziale powierzchni handlowych Jones Lang LaSalle mówi: – Coraz trudniej jest zidentyfikować lokalizacje o widocznym niedostatku nowoczesnych powierzchni handlowych. To z kolei dobra wiadomość dla najemców, którzy mogą liczyć na większy wybór wysokiej jakości powierzchni handlowych zarówno w mniejszych miastach, jak i największych polskich metropoliach.

Szczególnie dokładnej analizie poddana została w raporcie konurbacja katowicka oraz przypadek Rzeszowa, w którym w ostatnim czasie powstaje kilka dużych obiektów. Obie lokalizacje to niekwestionowani liderzy pod względem aktywności budowlanej w III kwartale 2011. Do 2013 r. na terenie konurbacji katowickiej oddane zostaną do użytkowania cztery inwestycje handlowe o łącznej powierzchni około 115 tys. mkw. Rynek nieruchomości handlowych w Reszowie powiększy się natomiast o dwa duże projekty, dokonana zostanie również jedna rozbudowa. Łącznie ilość powierzchni handlowej powiększy się tam o około 104 tys.mkw.