Europa Centralna w Gliwicach

Park handlowy i galeria zaoferują 67 tys. mkw. powierzchni handlowej. Centrum jest już w dużej mierze skomercjalizowane. – Komercjalizacja sięga w tej chwili prawie 70 proc. – informuje w rozmowie z Retailnet.pl Anna Kryłowicz z firmy Helical Poland. Do głównych najemców należą: operator spożywczy Tesco, który wynajął 11 tys. mkw., Castorama – 10 tys. mkw., Media Expert – 3,2 tys. mkw., Jula – 3 tys. mkw. Ponadto w obiekcie znajdą się m.in. sklepy H&M, Reserved, KappAhl, Lindes, Rossmann, Kakadu, Super-Pharm, KappAhl i Solar i Cubus. Uzgodnione wstępne warunki z marką Skiteam, która ma otworzyć sklep o powierzchni 1,8 tys. mkw.

Prace związane z wyrównywaniem ternu rozpoczęły się w lipcu. Niedawno wybrany generalny wykonawca, Polimex-Mostostal, rozpoczął już proces konstrukcyjny, który potrwa około 14 miesięcy. Całkowita wartość inwestycji przekroczy 150 mln euro. Otwarcie zaplanowano na jesień 2012 roku.

Obiekt zlokalizowany jest nieopodal skrzyżowania głównych szlaków centralnej Europy, czyli autostrad A1 i A4. Trasy te przecinają się koło Gliwic. 4,9 miliona ludzi mieszka w zasięgu jednej godziny jazdy samochodem od tego miejsca. Jak mówi inwestor, ma to być regionalne centrum handlowe nowej generacji.

Głównym inwestorem centrum jest Helical Poland założona w 2005 roku. Jest to spółka zależna brytyjskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Helical Bar notowanej na giełdzie w Londynie. Deweloper specjalizuje się w budowie sklepów wielkopowierzchniowych typu retail park i centrów handlowych.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego CH Europa Centralna wziął udział prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Wmurowania aktu erekcyjnego dokonał Jonathan Tinker, dyrektor zarzadzający Helical Poland.