Charakterystyczna dla Megastore jest poszerzona oferta zabawek i artykułów niemowlęcych, w tym wózków, łóżeczek i fotelików samochodowych. W ramach salonu, zgodnie z koncepcją tzw. sklepu w sklepie wydzielone są miejsca dla poszczególnych marek. W Smyku działa Centrum Wyobraźni, które dysponuje zabawkami edukacyjnymi i kreatywnymi. Szerokie alejki mają ułatwic robienie zakupów rodzinom z dziećmi.
 
Jak informował Portal Retailnet.pl w lipcu tego roku. przedstawiciel Smyka ujawnił, że firma chce mocno postawić na rozwój konceptu Smyk Megastor. Jedynym ograniczeniem, jak stwierdzono, jest dostępność odpowiednio atrakcyjnych i dużych zarazem lokali.

Smyk ma obecnie blisko 90 sklepów, z czego cztery w Rosji, jeden w Rumunii, trzy w Turcji i siedem na Ukrainie. Na razie otwarto tylko dwa sklepy w formacie megastore: pierwszy w Centrum Handlowym Targówek w Warszawie, a drugi obecnie w centrum Silesia City Center.

Rozbudowa centrum handlowego Silesia City Center trwała od września 2010 roku do października 2011. Centrum zwiększyło powierzchnię z 66 do 86 tysięcy. Dołączyło 60 sklepów, w tym pięć nowych wielkopowierzchniowych: Van Graaf, H&M, Cubus, KappAhl i właśnie Smyk Megastore. W galerii znajdą się także nowe marki, dotąd nieobecne na rynku śląskim, takie jak Guess Denim, Tommy Hilfiger i La Mania.

Właścicielem galerii jest Immofinanz Group. Grupa powstała w 1990 roku. Obecnie w portfelu Immofinanz znajduje się ponad 1,8 tys. nieruchomości wartych około 9,2 mld dolarów.