Ogłoszony przez miasto przetarg odbędzie się 7 grudnia br. Nieruchomość położona jest w samym centrum, w obrębie ulic Piwnej, Basztowej i Nowej. Od strony północnej sąsiaduje z Rynkiem, Placem ks. Pieczki i kościołem. Działka ma 0,8343 ha. Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miasta, powierzchnia zabudowy to około 8 tys. mkw. Plan miejscowy przewiduje, że obiekt będzie miał minimum dwie kondygnacje, a najwięcej pięć. Ile pięter w przyszłości powstanie, to zależy od inwestora. Jak tłumaczy przedstawiciel urzędu, uwzględniając tylko warunki techniczne, można spodziewać się, że budynek będzie miał między 16 a 40 tys. mkw., nie licząc ewentualnych kondygnacji podziemnych.

– Naszym oczekiwaniem jest realizacja nowoczesnej galerii handlowej na tym terenie – informuje Małgorzata Basiak z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w raciborskim Urzędzie Miasta. – W zeszłym roku został przeprowadzony przetarg i rozstrzygnięty pozytywnie. Nie doszło jednak do podpisania aktu notarialnego. Kontrahent wycofał się, tłumacząc swoją decyzję brakiem płynności finansowej – informuje Małgorzata Basiak. Tym razem jednak magistrat obniżył cenę wywoławczą z 8 do 6,5 mln zł. Władze miasta są dobrej myśli co do sprzedaży. – Wiemy, że inwestorzy coraz częściej lokują swoje inwestycje w małych miastach, bo w dużych już te inwestycje powstały. – A Racibórz nie ma w tej chwili galerii z prawdziwego zdarzenia, czyli takich, które miałby więcej pasaży i sklepów – dodaje Małgorzata Basiak. Szczegółowych informacji na temat przedmiotu i warunków sprzedaży udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Batorego nr 6.

W 56-tysięcznym Raciborzu funkcjonują trzy obiekty handlowe: Galeria Młyńska w centrum miasta, Galeria Srebrna przy ul. Opawskiej i pasaż przy centrum Auchan.