Andrzej Krawczyk

Branża finansowa, usługi dla biznesu i edukacja przodują, jeśli chodzi o liczbę tanich franczyz. Nie brak ich także w sektorach sprzedaży żywności, artykułów urządzania wnętrz, materiałów do druku, wycieczek bądź usług telekomunikacyjnych.

Niskonakładowość tych konceptów wynika z tego, że nie wymagają one zakupu kosztownych sprzętów, a jedynie np. wynajęcia niewielkiego biura i zakupu podstawowego wyposażenia, jak komputer, drukarka, telefon, faks i meble biurowe. Zwykle można to zrobić, inwestując kilkanaście tysięcy złotych. Jednak generatorem zysków w tych branżach nie jest sama inwestycja, czyli przede wszystkim dobra lokalizacja i oferta, jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności typu gastronomia czy handel, ale ciężka, codzienna praca i umiejętności sprzedażowe samego przedsiębiorcy.

Już za kilka tysięcy złotych można zająć się nauczaniem technik pamięciowych i szybkiego czytania (np. sieci Intelektualnie.pl, Edu, Optimum) albo wyspecjalizować się w artystycznym malowaniu wnętrz (Bajart). Niewielkiej inwestycji wymaga także założenie sklepu z używaną odzieżą (np. Texland albo Gwoździej), mobilnej myjni samochodowej albo kancelarii prawnej. Otworem dla inwestorów stoją również sieci tzw. okienek kasowych (np. Skarbonka, Microcash, InPost, Monetia), a także sieci sprzedażowe organizowane przez autoryzowanych partnerów sieci telekomunikacyjnych takich jak Play, Orange, TP SA, Dialog, Netia oraz sieci organizowane przez autoryzowanych partnerów dostawców energii (np. Tania Energia, Promaco Energia, Energomix).

Warto też wspomnieć o biznesach ajencyjnych, w których inwestycja realizowana jest przez właściciela sieci. Ajent ma możliwość prowadzenia działalności na własny rachunek, zatrudnienia swoich pracowników i uzyskiwania dochodów uzależnionych od wyników placówki. W ten sposób działają np. Żabka, Aligator, Dobry Wybór (sklepy convenience), a także Kolporter, Eurokiosk, Ruch (saloniki prasowe). Tego rodzaju możliwości współpracy oferuje również Sfinks, który oddaje niektóre restauracje w tzw. operatywę, a także Vision Express.