W sklepie HiMountain przeważają marki znane w tzw. branży outdoor, czyli związanej z turystyką i sportami uprawianymi w terenie. Zalicza się do nich między innymi turystykę górską, wspinaczkę, narciarstwo, snowboard i żeglarstwo. HiMountain ma w swojej ofercie produkty następujących brandów: Vaude, Adler, Wielickik2, Craft, Victorinox, Chiruca, Primus, Feel Free, Dare2be, Reckomended, Lowa, Osprey, Laken, Petzl, Nikwax, Marc Girardelli, Brekka, Rywan, Humanzone, Bieffe, Grisport, Icebug, Mountain Hardwear, Columbia, North Finder, Kama, Zanier, Termite i The North Face. HiMountain należy do firmy Mount. Jej właścicielami są alpiniści – Artur Hajzer i Janusza Majer.

Aleksandra Kuczyńska, dyrektor operacyjna Alfa Asset Management podkreśliła, że istnwnieje moda na zdrowy styl życia i że ten trend zwiększa popyt na ubrania i sprzęt do rekreacji. Wyraziła również zadowolenie, że dzięki otwarciu sklepu HiMountain, tego typu asortyment będzie w centrum bardziej urozmaicony. W Focus Mall Rybnik działa również sklep z podobnej branży pod szyldem marki Bergson oraz sklepy sportowe: Adidas, Killtec, Nike i Sport Experts.

Za wynajem powierzchni w Focus Mall Rybnik odpowiada Alfa Asset Management przy współpracy z BOIG Property Consulting. Focus Mall zbudowany jest w centrum Rybnika przy głównym deptaku. To zrewitalizowany stary browar. Centrum liczy 42 tys. mkw. powierzchni całkowitej, w tym 17,5 tys. mkw. powierzchni najmu GLA. Znajduje się na niej 78 sklepów i punktów usługowych oraz siedmiosalowe Multikino. Obiekt został oddany do użytku we wrześniu 2007 roku. Główni najemcy obiektu to: Alma, Multikino, Mix Electronix, C&A, Empik, Smyk, Reserved i New Yorker.