Spółka Hedan z Luksemburga, która należy do grupy kapitałowej Atrium, właściciela centrów handlowych w kilkunastu miastach Polski, m.in. Promenada i Targówek w Warszawie, dostała zgodę na koncentracje. W jej wyniku Hedan stanie się posiadaczem 100 procent akcji przejmowanych spółek.

Nowy Stary Browar jest właścicielem nieruchomości Stary Browar – Centrum Sztuki i Biznesu w Poznaniu. Fortis Nowy Stary Browar zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Zarząd spółki Atrium na razie nie komentuje kwestii związanych z ewentualnym przejęciem Starego Browaru. – Zgodnie z przyjętą polityką informacyjną nie komentujemy spekulacji dotyczących przyszłości lub domniemanej przyszłości. Natomiast jeżeli przywoływana informacja stałaby się faktem, na pewno o tym poinformujemy – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Magdalena Kolczyńska, reprezentująca spółkę Atrium.

Obecnie Atrium posiada w Polsce 19 działających centrów handlowych o wartości rynkowej na koniec 2010 r. w wysokości 677 mln euro. Aktywa te obejmują około 295 tys. mkw. powierzchni najmu brutto i w 2010 r. wygenerowały 51,7 mln euro dochodu brutto z najmu. W skład obiektów należących do Atrium wchodzą m.in. centra handlowe Reduta i Targówek w Warszawie, Galeria Mosty w Płocku, Galeria Biała w Białymstoku oraz Centrum Handlowe Forum w Koszalinie. W grudniu 2009 r. spółka Atrium rozszerzyła swoją obecność w stolicy Polski dzięki zawarciu umowy na nabycie za kwotę w wysokości do 171 mln euro centrum handlowego Promenada.