1,8 mld euro wydano w Polsce od początku roku

– Znaczne ożywienie inwestycyjne obserwowane jest na rynku nieruchomości handlowych. Najważniejszą umową zawartą w trzecim kwartale 2011 roku była sprzedaż wrocławskiego Centrum Handlowego Magnolia o wartości ponad 220 mln eruo. W tym samym okresie, po uzyskaniu zezwolenia ze strony Urzędu Antymonopolowego, sfinalizowano również sprzedaż 50 proc. udziałów w centrum handlowym Galeria Mokotów. Kolejną istotną transakcją był zakup przez Blackstone należącej do Rank Progress Galerii Twierdza za blisko 44 mln euro. Negocjowanych jest kilka kolejnych umów, których zamknięcie powinno nastąpić przed końcem roku – czytamy w komunikacie wydanym przez JLL.

Eksperci przewidują, że nastroje na rynku inwestycyjnym w Polsce pozostaną pozytywne, a całkowita wartość transakcji w 2011 roku będzie wyższa od wyniku osiągniętego w 2010 roku i przekroczy 2,250 mld euro.

– Poprawa na rynku inwestycyjnym w 2011 roku znajduje odzwierciedlenie w wysokości stóp kapitalizacji, które według naszych szacunków osiągają poziom 6.25 proc. w przypadku najlepszych budynków biurowych, 6.00 proc. dla centrów handlowych i około 8.00 proc. dla magazynów – powiedział Tomasz Puch, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Jones Lang LaSalle w Polsce. – Różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy najlepszymi nieruchomościami, a tymi nieco gorszymi wynosi obecnie 100-200 punktów procentowych. Rozbieżność ta będzie się utrzymywać, z uwagi na wciąż znacznie niższy popyt inwestycyjny na nieruchomości nie będące najlepszymi w swoich kategoriach – dodał Puch.