Najnowsze centrum w polskim portfolio firmy - Futura Park Kraków

Najbardziej atrakcyjnym w Europie miastem pod względem turystyki zakupowej jest Londyn. Kolejne miejsca zajmują Madryt, Barcelona, Paryż i Rzym. Miasta były oceniane na podstawie 38 kryteriów pogrupowanych w pięciu kategoriach: sklepy, przystępność cen, wygoda, hotele i transport, kultura i atmosfera.

Ranking  Globe Shopper City Index – Europe został stworzny przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) wsparty przez firmę Global Blue. Spółka świadczy usługi finansowe. Specjalizuje się w dziedzinie zakupów za granicą i turystyki zakupowej na świecie.

Ranking porównuje atrakcyjność 33 dużych miast europejskich będących celem turystyki zakupowej. Metropolie zostały wybrane na podstawie liczby odwiedzających i znaczenia ekonomicznego, a także z uwzględnieniem zróżnicowania geograficznego. Znajdują się one w krajach europejskich o PKB przekraczającym 50 miliardów euro, przy czym kraje o większych gospodarkach były reprezentowane przez więcej niż jedno miasto.

– Dzięki temu raportowi sklepy detaliczne i firmy handlowe będą mogły podejmować trafniejsze decyzje biznesowe, ponadto wersja online „Globe Shopper City Index” pozwoli podróżującym na wybór miasta, które najlepiej odpowiada ich osobistym preferencjom zakupowym — powiedział Per Setterberg, dyrektor generalny Global Blue.