Thomas Grounds, szef działu badan rynku EMEA w Colliers International

Do grupy najlepszych nieruchomości zaliczają się na przykład pojedyncze sklepy na głównych ulicach handlowych Europy, a także główne centra handlowe w poszczególnych regionach.

Inwestorzy, wśród których przeważają instytucje, liczą na uzyskiwanie niskich, ale za to pewnych zysków. Według przewidywań właśnie w najlepszych lokalizacjach popyt na powierzchnię handlową pozostanie znaczny w dłuższej perspektywie. Inaczej jest w drugorzędnych lokalizacjach, które są bardziej narażone na zmienność rynku w zależności od sytuacji ekonomicznej. Na przykład w centrum Londynu, stopy zwrotu spadły do 3,75 proc. Wynika to stąd, że międzynarodowi inwestorzy, szukając bezpiecznej lokaty dla swojego kapitału, uwierzyli w potencjał tego obszaru. Utrzymuje się wiara, że będzie on magnesem dla klientów , a co za tym idzie, będzie również przyciągał sieci handlowe, niezależnie od sytuacji ekonomicznej w Wielkiej Brytanii i zagrożenia recesją.

Dlatego mimo pogarszającej się w ciągu ostatniego półrocza sytuacji gospodarczej w Europie i rosnącego stanu niepewności, stopy zwrotu w najlepszych centrach handlowych w Europie przeważnie utrzymują się na stałym poziomie lub spadają.