Europa Centralna jest flagowym projektem firmy Helical Poland

– Jest to bardzo dobry wynik – podkreśla Hans van den Sanden, asesor BREEAM International – Ocena „Dobry” jest trudna do osiągnięcia dla centrów handlowych – wymaga dopracowania wielu szczegółów projektu ze strony dewelopera i projektantów, takich jak specyfikacja podliczników, wysokoenergooszczędne windy i schody ruchome, urządzenia o niskim zużyciu wody oraz materiały o niewielkim wpływie na środowisko. Potrzebne są specjalne zapisy w kontrakcie z wykonawcą obiektu i w umowach z najemcami. Deweloper musi zwrócić szczególną uwagę na jakość i bezpieczeństwo także w otoczeniu inwestycji – dodaje Hans van den Sanden.

Po ukończeniu konstrukcji, centrum handlowe Europa Centralna poddane zostanie certyfikacji BREEAM In Use dla już istniejących obiektów. Budynek oceniany jest w dziewięciu kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i zanieczyszczenia. Audyt BREEAM Europy Centralnej wykonała firma Grontmij. Do tej pory w Polsce tylko kilka obiektów uzyskało certyfikaty BREEAM.

Europa Centralna jest flagowym projektem firmy Helical Poland. Z łączną powierzchnią handlowo-usługową netto około 67 tys. mkw. w pierwszej fazie projektu, stanie się ona prawdziwym regionalnym centrum handlowym i jednym z największych w Polsce. Budowa Europy Centralnej potrwa około 13 miesięcy. Generalnym Wykonawcą jest firma Polimex – Mostostal. Całkowita wartość inwestycji przekracza 150 milionów euro.