Nowe kasy IBM Self Checkout mają budowę modułową

Modele z płatnością kartą w bardzo prosty sposób można przekształcić w urządzenie, które pozwala dokonywać płatności za pomocą gotówki – wystarczy dołożyć moduł pozwalający na przeprowadzanie takich transakcji. Kasy obsługujące płatność gotówką mogą być w zależności od potrzeb wyposażone w wymienialną kasetę na pieniądze, moduł recyclingu monet oraz pełny model z recyclingiem monet i banknotów.

Klient robiący zakupy za pomocą kasy samoobsługowej sam przesuwa opakowania przez czytnik i skanuje kody kreskowe towarów. Wypełnia czynności zgodne z komunikatami wyświetlanymi na ekranie oraz informacjami głosowymi. Kupujący może skorzystać z automatu gotówkowego, który wydaje resztę, lub ze zintegrowanego systemu obsługi kart płatniczych oraz bonów towarowych. Kasa kontroluje wagę towarów w celu wykrycia niezeskanowanego produktu dodanego po naliczeniu należności za zakupiony towar. Platforma sprzętowa IBM w połączeniu z odpowiednio dobranym oprogramowaniem pozwala na współpracę z dowolnym programem magazynowym działającym w placówce.

Urządzenie ma m.in. ułatwić zarządzanie procesami sprzedaży w czasie zwiększonego ruchu i zredukować kolejki przy kasie. Ma również zwiększyć przepustowość oraz obroty poprzez optymalizację czasu i kosztów pracy.

Firma Jantar jako pierwsza w Polsce wdrożyła kasę samoobsługową IBM Self Checkout w polskiej placówce Handlowej. Instalacja miała miejsce w lutym 2009 r. w Społem PSS Północ we Wrocławiu.

 

Źródło: Jantar