Czy w Krakowie powstanie kolejne centrum handlowe?

Teren jest położony w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Westerplatte, Basztowej oraz Lubicz.  Z opisu ogłoszeniodawcy wynika, że działka przeznaczona jest pod budowę centrum handlowego. Projektowany obiekt ma spełniać funkcję galerii lokalnej. W obiekcie znajdą się: sklep typu supersam, oddział banku, apteka, powierzchnie handlowe, biurowe a także zespół sportowo rekreacyjny składający się z basenu, salonu bowling, hali tenisowej/squash, centrum odnowy biologicznej z siłownią, salą gimnastyczną oraz zespół gastronomiczny. Planowana powierzchnia użytkowa to 10 tys. mkw.

Grunt znajduje się w sąsiedztwie Galerii Krakowskiej. Jednak jak wynika z informacji uzyskanych z Urzędu Miasta Krakowa w najbliższym sąsiedztwie galerii nie ma wolnych powierzchni na kolejny obiekt handlowy. Działki takie, na których obecnie są pozakładane plomby, mogą być zlokalizowane bliżej dworca PKP.  Na pewno jednak grunt musi znajdować się poza obrębem planu zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta, który wyklucza budowę galerii handlowych. W sąsiedztwie opisywanej działki  zlokalizowane są słynne krakowskie Planty. Teren staromiejski leży na południowy-zachód od ulic Basztowa i Westerplatte. Pozostały teren nie jest jednak objęty planem, co oznacza, że nie ma przypisanego przeznaczenia, czyli o możliwościach zagospodarowania decydują warunki zabudowy. O warunki zabudowy występuje zainteresowana inwestycją strona. Nie udało się uzyskać informacji, czy odnośnie terenu wymienianego w ogłoszeniu stosowny wniosek został już złożony.

Z danych CBRE wynika, że Kraków należy do najmniej nasyconych galeriami handlowymi miast w Polsce. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców powierzchnia handlowa zarówno ta istniejąca jak i będąca w budowie wynosi jedynie około 200 mkw., podczas  gdy średnia dla dużych miast wynosi 230 mkw. W Trójmieście na 1000 mieszkańców przypada ponad 500 mkw., w Poznaniu i Wrocławiu około 500 mkw.