Galeria Sfera skomercjalizowana prawie w całości

– W Galerii Sfera możemy się poszczycić około 90 procentowym odsetkiem najemców przedłużających umowy 5 i 10-letnie. Kilku z nich planuje powiększenie lokali lub zmianę aranżacji sklepu. Obecne u nas sklepy multibrandowe decydują się na wprowadzenie do oferty kolejnych marek np. Patrizia Pepe, Love Moschino, Bugatti. Nieustannie otrzymujemy zapytania o wolne powierzchnie i pozyskujemy nowych najemców, którzy jak na przykład sieć Piotr i Paweł znacząco uatrakcyjniają tenant mix galerii – mówi Janusz Gajerski, członek zarządu Galerii Sfera.

Pierwszą część inwestycji Galerii Sfera – Galerię I – otwarto 6 grudnia 2001 roku. Na powierzchni całkowitej 38 tys. mkw. mieściły się sklepy, biura, kino, fitness klub i dyskoteka z kręgielnią. W 2009 roku uruchomiono Galerię II, która poza dodatkową powierzchnią komercyjną zawiera także część hotelową oraz klub muzyczny z minibrowarem. Całkowita powierzchnia obu obiektów wynosi 140 tys. mkw. W listopadzie 2011 oddano do użytku część mieszkalną złożoną z apartamentów z zielonymi tarasami tworzącymi zadrzewiony park na dachu galerii.

Projekt zachował elementy architektury zespołów pofabrycznych przez co odzwierciedla tożsamość miejsca. W obiekt zostały wtórnie wbudowane elementy dawnej architektury – żeliwne kolumny oraz detale z dawnych elewacji budynków fabrycznych. Pozostawiono także fragmenty istniejącej zabudowy: mury elewacji domów fabrykantów i odtworzono mury elewacji hal fabrycznych wzdłuż rzeki Białej.

Inwestorem projektu jest Bielsko Biznes Center II i III, a za komercjalizację odpowiada Jones Lang LaSalle.