CH Makrum w Bydgoszczy

O sprawie jako pierwsze doniosło lokalne wydanie „Gazety Wyborczej”. Spór dotyczy budowy obiektu w sercu osiedla Leśnego, na terenie fabryki maszyn ciężkich. Obecnie trwają prace rozbiórkowe na 9 hektarowej działce u zbiegu ulic Dwernickiego, Kamiennej i Sułkowskiego. Wyburzono już 13 budynków w najstarszej części pofabrycznej zabudowy. Łączna powierzchnia najmu centrum wyniesie 55,6 tys. mkw., z czego ponad 35 tys. mkw. ma zająć trzypoziomowa galeria ze 160 sklepami oraz multipleksem kinowym.

Powstanie obiektu może jednak zostać zablokowane przez protest rzekomo nadesłany do Urzędu Miasta przez 80-letniego emerytowanego oficera. Rzekomo, ponieważ on sam twierdzi, iż nie jest autorem dokumentu, a do podpisania go został namówiony podstępem przez osobę, która wykorzystała jego podeszły wiek.

Zgodnie z przepisami protest, zawierający wiele argumentów prawnych, nie może jednak zostać odrzucony, mimo, że osoba, która go podpisała twierdzi, że nie jest autorem dokumentu. Nadano mu bieg urzędowy, kierując do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zadecyduje o jego dalszych losach. Jeśli radni zgodzą się z zawartymi w piśmie zarzutami, mogą nakazać inwestorowi wstrzymanie prac i ponowne rozpoczęcie procesu ubiegania się o stosowne zezwolenia.

Przedstawiciele Makrum są oburzeni. Przypominają, że korzystną dla spółki decyzję wydał Urząd Miasta Bydgoszczy na podstawie złożonej dokumentacji, z której wynikało, że zlecone przez nich opinie i analizy potwierdzają, iż budowa nie będzie stanowić zagrożenia ekologicznego. Jednocześnie, w wydanym oświadczeniu inwestor zapewnia, że sprawy środowiskowe traktuje jako nadrzędne i dokłada wszelkich starań, aby planowana inwestycja uwzględniała wszelkie normy w tym zakresie.

Niezależnie od tego sprawą zajmie się prokuratura. Wiceprezes Makrum SA Sławomir Winiecki zapowiedział bowiem złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.