Mieszkańcy Żor robią zakupy w Rybniku i Katowicach

– Zorganizowaliśmy dwa przetargi na sprzedaż nieruchomości – mówi Dorota Marzęda, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żorach. – W wymogach zastrzegaliśmy, że podmiot, który kupi teren ma zrealizować inwestycję handlowo-usługową. Nie znaleźliśmy chętnych. 30 listopada 2011 roku odbyła się licytacja, w której brał udział jeden podmiot. Zrezygnowaliśmy z wymogu realizacji inwestycji, choć plan zagospodarowania przestrzennego w dalszym ciągu dopuszcza powstanie na tym gruncie jedynie obiektu na potrzeby usług.   Na tym terenie nie może zostać zrealizowana inwestycja na przykład mieszkaniowa. A w mieście nie ma kompleksu handlowego połącznego z kinem i restrauracjami, galerii z prawdziwego zdarzenia jak choćby Focus Mall w Rybniku, choć oczywiście są pawilony handlowe.

W najnowszej wersji planu urbanistycznego nie ma zapisu mówiącego, czy usługi świadczone na terenie wolnym do zabudowy mają być publiczne, czy też komercyjne.

Uzbrojony grunt jest zlokalizowany w centrum Żor.  Zabudowa wokół nieruchomości jest trzypiętrowa.  Nieopodal znajdują się dwa osiedla mieszkaniowe – Korfantego i Księcia Władysława.  Oba z zabudową wysoką. Zdaniem Doroty Marzędy także mieszkańcy okolicznych miast takich jak Wodzisław Śląski, czy Pszczyna mogliby być zainteresowani powstaniem galerii handlowej w Żorach, ponieważ w ich miejscowościach takich centrów także nie ma. Obecnie przyjeżdżają na zakupy do hipermarketu Auchan, który jest obecny w Żorach.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zajmuje się inwestowaniem w sieć przyłączy sanitarnych oraz sprzedażą wody i odprowadzaniem ścieków.  W statucie ma jednak także wpisany obrót nieruchomościami.