Obecność Ikea gwarantuje zainteresowanie klientów

Karolina Horoszczak, rzecznik Ikea w Polsce potwierdza zainteresowanie firmy zlokalizowaniem nowego sklepu w Szczecinie lub jego okolicy. Dodaje jednak, że na razie nic nie wiadomo o terminach ani konkretnej lokalizacji. A to istotne, bo decyzja lokalizacyjna ma wpływ na cenę okolicznych gruntów ze względu na wpływ na stopę zwrotu z przyciagających klientów inwestycji realizowanych po sąsiedzku. Tam właśnie miało być w Kołbaskowie, gdzie właściciel działki sąsiadującej z terenem, nad którego kupnem mieli ponoć zastanawiać się szefowie Ikei zażądał za nią wysokiej ceny: 9,5 mln złotych za 5 hektarów. Nabywcą miał byc potencjalny inwestor centrum handlowego. Obecnie, według firmy pośredniczącej przy sprzedaży, wartość oferowanej nieruchomości w Kołbaskowie powinna być niższa o co najmniej 15 procent.

– Wątpię, czy można uzyskać odpowiednią stopę zwrotu z inwestycji przy takiej cenie gruntu, przy założeniu budowy dużej powierzchni. Zainteresowanie klientów jest niewielkie, choć lokalizacja terenu jest dobra – mówi Aleksandra Ambroziak z firmy Lex House ze Szczecina. – Obniżenie ceny zależy jednak od właściciela nieruchomości, który, jeśli rzeczywiście chcą ją sprzedać, powinien to rozważyć.

Zdaniem Aleksandry Ambroziak przy obecnym kryzysie gospodarczym inwestorzy i developerzy coraz częściej zaczynają zwracać uwagę na atrakcyjną cenę terenów, na które zdecydowaliby się wydać środki lub zakup których finansowaliby z kredytu. – Cena czyni cuda. Gdyby była atrakcyjniejsza, inwestorzy na pewno by się znaleźli – mówi Aleksandra Ambroziak.

Teren w Kołbaskowie  leży przy głównej drodze ze Szczecina w kierunku przejścia granicznego z Niemcami. W jej sąsiedztwie funkcjonuje hipermarket Auchan, a nieco dalej obiekt Makro Cash & Carry. W pobliżu jest także hotel.