Galeria Kujawska powstanie w 2014 roku

– Przygotowaliśmy koncepcję funkcjonalno-użytkową obiektu, jako część projektu na potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Ten etap zaawansowania ECE osiąga samodzielnie, dalsze kroki odbędą się z udziałem zewnętrznego architekta, który dopiero zostanie wybrany – informuje Leszek Sikora, Head of Development ECE Projektmanagement Polska.

W tej chwili trwają prace rozbiórkowe. Na terenie, na którym ma powstać centrum, znajdują się budynki należące niegdyś do zakładów spółki Ortis. Rozbiórka zakończy się w połowie lutego 2012 roku. – Prace budowlane powinny ruszyć z końcem 2012 roku. Nie notujemy żadnych opóźnień – informuje Leszek Sikora.

Koszt inwestycji szacowany jest na 150 mln euro. Trwa komercjalizacja centrum. Prowadzi ją spółka ECE Projektmanagement. Firma specjalizuje się w realizacji galerii handlowych w ścisłych centrach miast europejskich. ECE zajmuje się rozwojem, planowaniem, budową i wynajmem centrów handlowych od 1965 roku. Firma zarządza 137 centrami w 16 krajach. Ich łączna powierzchnia wynajmu to ponad 4,4 mln mkw., a roczny obrót to ok. 16 mld euro. 19 centrów jest obecnie w fazie budowy lub projektowania.

W Polsce ECE zarządza wrocławską Galerią Dominikańską (otwarta w 2001 roku), Galerią Łódzką (otwartą w 2002 roku), Alfą Centrum w Gdańsku (przejętą w zarządzanie w 2006 roku), Galerią Krakowską (otwartą w 2006 roku) oraz Galerią Bałtycką w Gdańsku (otwartą w 2007 roku) i nowo otwartą w Szczecinie Galerią Kaskada. Polski oddział ECE – firma ECE Projektmanagement Polska – został założony w 1997 roku.