Katarzyna Michnikowska

– W 2011 obserwowaliśmy ożywienie na rynku i nieznaczną kompresję stóp kapitalizacji. Z pewnością inwestorów zainteresowanych zakupami jest w tej chwili więcej niż w poprzednim roku. Jednak bardzo długo trwają procesy negocjacyjne. Produkty inwestycyjne są szczegółowo badane i oglądane – powiedziała Katarzyna Michnikowska podczas niedawnego spotkania biznesowego Shopping Center Breakfast Briefing organizowanego przez Brog Media Biznesu. 

Starsza analityk działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield podkreśliła, że na ostrożną politykę graczy rynkowych, nakładają się dodatkowo trudności z uzyskaniem finansowania. – Banki znów na skutek sytuacji globalnej zaostrzają politykę kredytową. Dotyczy to nie tylko polityki względem deweloperów, ale również w stosunku do podmiotów chcących dokonać zakupów inwestycyjnych – powiedziała Michnkowska.

Wśród przykładów istotnych transakcji w 2011 roku Michnikowska wymieniła zakup centrum handlowego Promenada w Warszawie przez Atrium za kwotę 171 mln euro, portfela firmy Rank Progress przez Blackstone Real Estate oraz zakup 50 proc. udziałów w Galerii Mokotów przez Unibail-Rodamco za 237,5 mln zł.