PKP SA kompletuje najemców we Wrocławiu

– Pracujemy nad doborem optymalnego miksu najemców. Rozmowy są zaawansowane, jednak ze względu na to, że wciąż trwają, nie możemy na razie podać konkretnych marek czy nazw firm. Na pewno na dworcu znajdą się marki rozpoznawalne i uznane, które możemy spotkać również na obiektach dworcowych w Europie Zachodniej. Planujemy, żeby na parterze dworca, oprócz kas biletowych czy punktów obsługi klienta znalazły się apteka, drogeria, saloniki prasowe, restauracja typu fast food, kantor, informacja turystyczna, kawiarnia, sklep z akcesoriami/fashion, restauracje (na przykład śródziemnomorska lub bar sałatkowy), a także księgarnia lub sklep z multimediami. Z kolei na I piętrze, gdzie dawniej mieściły się biura, chcemy zlokalizować różnego rodzaju sklepy na przykład z odzieżą czy sklepy hobbystyczne (modelarski, gry komputerowe, wędkarski, podróżniczy). Z kolei o drugim piętrze (poddaszu) myślimy w kontekście przestrzeni kulturalnej. Prowadzimy rozmowy między innymi z teatrem offowym. Pomiędzy tunelem miejskim a halą holu kasowego istnieją trzy lokale, gdzie powstaną punkty z małą gastronomią. Z kolei w zachodniej części placu w całkowicie nowym Pawilonie A3 będzie się mieścił punkt gastronomiczny niewykluczone, że będzie to kawiarnia. Powierzchnia komercyjna na dworcu to łącznie ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. we Wrocławiu.

Oprócz powierzchni komercyjnej, w budynku głównym będzie znajdowała się również przestrzeń wypełniająca nominalną funkcję dworca kolejowego, czyli kasy biletowe i centra obsługi podróżnych. Na piętrze budynku zaplanowano lokal gastronomiczny i poczekalnię dla podróżnych. Tarasy, które powstaną po obu stronach wejścia głównego do budynku dworca, będą mogły być wykorzystywane jako ogródki letnie dworcowych restauracji czy kawiarni, ale również jako scena dla różnorakich wydarzeń kulturalnych. Podobne możliwości stwarza hol dworca, gdzie będą mogły być organizowane na przykład wystawy.

Inwestorem prac jest spółka PKP. Projekt jest współfinansowany przez budżet państwa oraz Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowano na drugi kwartał 2012 r. Wartość inwestycji oszacowano na 361,6 mln złotych. Za wykonanie przebudowy odpowiedzialne jest konsorcjum Budimex S.A. – Ferrovial Agroman S.A.