CH Molo w Szczecinie

Nabycie CH Molo jest kolejną transakcją przeprowadzoną przez Atrium po wrześniowym zakupie centrum handlowego Pałac Flora w Pradze, kosztującego 191 mln euro.

CH Molo znajduje się w Szczecinie, siódmym co do wielkości mieście w Polsce. W listopadzie 2010 obiekt został rozbudowany, która kosztowała 10 mln euro. Dzięki niej obecnie oferuje 28 tys. mwk. powierzchni do wynajęcia (GLA), z czego 26 tys. mkw. to powierzchnia handlowa. Kluczowymi najemcami centrum są Carrefour i Media Markt, jak również szreg polskich i międzynarodowych marek, takich jak H&M, TK Maxx, Cubus, Reserved, Deichmann, Douglas, New Yorker, Cropp Town and Home & You. 504 mkw. zajmują biura.

Jak podaje inwestor, zakup wpisuje się w politykę Atrium polegającą na budowie i akwizycji centów handlowych w lokalizacjach o największym potencjale na terenie Polski, Czech i Słowacji, a także dalsze zwiększanie obecności Atrium w krajach ocenianych na A- i wyżej.

Grupa Atrium jest właścicielem 154 centrów handlowych w Europie, których całkowita powierzchnia wynajmu wynosi 1.17 mln mkw., a wartość rynkowa to ok. 2 mld euro.. Dochód brutto z najmu nieruchomości inwestycyjnych do 30 września wyniósł 126,3 mln euro, a za cały 2010 rok – 151 mln euro. Dochód netto z najmu osiągnął 115,1 mln euro i 134 mln euro w 2010. Spółka skupia swoją działalność w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Obecna jest też w Rosji, Rumunii, na Słowacji, w Łotwie i Turcji. Posiada portfel deweloperski, którego wartość rynkowa wynosi 592 mln euro. Siedziba spółki znajduje się na wyspie Jersey. Atrium jest notowane na dwóch giełdach, wiedeńskiej i amsterdamskiej Euronext, pod symbolem ATRS.

W Polsce Atrium ma 20 działających centrów handlowych o wartości rynkowej 961 mln euro. Aktywa te obejmują około 346 tys. mkw. pow. najmu brutto i w ciągu trzeciego kwartału 2011 r. wygenerowały 45,5 mln euro dochodu brutto z najmu. W skład portfela Atrium wchodzą m.in. centra handlowe Atrium Reduta, Atrium Targówek, Promenada w Warszawie, Galeria Atrium Mosty w Płocku, Galeria Atrium Biała w Białymstoku oraz Centrum Handlowe Atrium Forum w Koszalinie. Ponadto Atrium prowadzi budowę Centrum Handlowego Atrium Felicity w Lublinie, o pow. 70 tys. mkw. pow. najmu brutto, które ma zostać otwarte w 2013 roku oraz drugiej fazy Centrum Handlowego Galeria Mosty w Płocku, o pow. najmu brutto 7 tys. mkw.