Wyzwania czekające najemców w 2012 roku

– Dzisiaj kondycja najemców w Polsce jest różna w każdej kategorii. Np. u najemców z popularnymi branżami odzieżowymi i drogeryjnymi nie ma wielkich zawirowań ponieważ Polacy nadal chętnie i dużo kupują. Zachętą są liczne promocje i chęć posiadania modnych ubiorów, zwłaszcza u młodzieży. Problem na pewno mają marki z „górnej półki”, ponieważ wszechobecna informacja o kryzysie podświadomie blokuje chęć wydawania większych kwot pieniędzy. Problem mogą mieć grupy najemców, które sprzedają towary tzw. „drugiej potrzeby” oraz te, które można kupić za pośrednictwem sklepów internetowych bez potrzeby ich oglądania. Są to np. towary typu – sprzęt elektroniczny i gospodarstwa domowego, sprzęty sportowe, samochody oraz szeroko rozumiane multimedia. Ponieważ coraz więcej mówi się o globalnym kryzysie i atmosfera wokół tego jest stale podkręcana to według mnie przyszły rok będzie pogłębiał problem właśnie w tych grupach towarowych – mówi Stefan Juszczak, Dyrektor ds. Nieruchomości, Empik Sp. z o.o.

Podobnie ocenia sytuację najemców Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo w Kielcach
– Obecna sytuacja najemców na polskim rynku nie należy do łatwych. Śmiało można ją nazwać wręcz trudną. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi niekorzystny kurs euro, a nawet pogodowe anomalie, czyli brak jesieni i ciepły początek zimy. Jednak przede wszystkim ciągłe straszenie kryzysem robi swoje i najemcy wyraźnie liczą się z wydatkami. Niestety, ale wszystko na to wskazuje, że 2012 rok będzie równie trudny. Jak na razie nie widać powodów do zmian na lepsze – mówi.

Kwestie dotyczące najemców centrów handlowych wobec spowolnienia tempa wzrostu rynku będą przedmiotem Konferencji Rynku Centrów Handlowych – Shopping Center Business Forum 2012, która odbędzie się 14 lutego 2012 roku w Hilton Warsaw Hotel Convention Centre.

Na konferencji w ramach debaty z udziałem przedstawicieli zarządów spółek developerskich, sieci najemców oraz banków i innych instytucji finansujących rynek omówione zostaną m.in.:

– Prognozy podaży i popytu powierzchni handlowych oraz wysokości czynszów w roku 2012
– Perspektywy przejście od Euro do PLN w rozliczeniach czynszu
– Warunki wejścia na polski rynek nowych najemców