Galeria Bałtycka w Gdańsku

Jak donosi portal, w ostatni przedświąteczny weekend, na parkingu i w rejonie Galerii Bałtyckiej w Gdańsku utworzyły się ogromne korki. Ruch zmotoryzowanych klientów był tak duży, że w niedzielę władze galerii zmuszone były na  kilkanaście minut zamknąć wjazd do centrum, żeby umożliwić ruch na parkingu. Choć była to sytuacja niecodzienna, związana z gorączką przedświątecznych zakupów, przedstawiciele centrum już zapowiadają, że obiekt zostanie podłączony do miejskiego systemu Tristar, który ma być gotowy do końca 2014 roku.

Tristar to inteligentny system kierowania ruchem. Jak informuje producent, jego sercem będzie główny komputer, połączony z centrami sterowania, który będzie zawiadywać sygnalizacją świetlną i regulować ruch pojazdów w mieście. Wyposażony będzie w dwa centra dowodzenia – w Gdańsku i Gdyni oraz mały terminal w Sopocie. Z nich, do głównego komputera będą trafiały informacje np.  o kończącym się meczu lub koncercie. Koszt realizacji tego projektu wynosi około 230 mln zł, z czego 85 proc. ma pochodzić z dotacji UE w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Galeria Bałtycka jest zlokalizowana w centrum Wrzeszcza – dzielnicy Gdańska, tradycyjnie związanej z handlem. W galerii funkcjonuje około 200 sklepów, a klienci mają do dyspozycji 1100 miejsc parkingowych. Właścicielem obiektu jest ECE PROJEKTMANAGEMENT Polska Sp. z o.o. należąca do ECE Projektmanagement G.m.b.H. & Co. KG, która zarządza 137 centrami handlowymi na całym świecie, z czego sześcioma w Polsce.