Francuska i polska współpraca przyniesie korzyści gminie

Teren przeznaczony pod centrum handlowe to obszar dawnego lotniska , znanego z corocznych, czerwcowych pikników lotniczych. Ma on powierzchnię około 20 ha. Z tego 50 procent może zostać przeznaczone pod zabudowę. Budowa potrwać ma od 12 do 18 miesięcy i według najbardziej optymistycznych prognoz zakończy się w roku 2014. Na centrum handlowe składać mają się trzy budynki o łącznej powierzchni około 150 tysięcy metrów kwadratowych (zapowiadane jest jako największe centrum na Mazowszu). Co się w nim znajdzie? M.in. 300 sklepów z różnych branż, centrum rozrywki z multipleksem, kręglami i bilardem. Przewidziano też parking na 5 tysięcy samochodów. Sławomir Burbicki, z referatu planowania przestrzennego gminy Wiązowna potwierdza w rozmowie z Retailnet.pl., że głównym najemcą centrum ma być hipermarket Auchan.

Inwestorzy zadeklarowali pokaźny udział finansowy w rozbudowę sieci kanalizacji i wodociągów w Góraszce oraz w rozbudowę oczyszczalni ścieków w Emowie. Dzięki inwestycji gmina Wiązowna zarobi 3,5 miliona złotych rocznie na podatkach od nieruchomości.Problemem- jak podaje Portal Miasta Józefowa- może być tylko kwestia modernizacji drogi krajowej nr 17. Bez jej poszerzenia i zbudowania zjazdów do Centrum Handlowego Góraszka po zakończeniu inwestycji tworzyłyby się tam gigantyczne korki.

-Cieszę się bardzo z tej inwestycji. To wielki krok naprzód w rozwoju naszej gminy oraz tak bardzo potrzebne naszemu budżetowi pieniądze. Jednocześnie podzielam obawy mieszkańców, że budowa może być pewnym utrudnieniem w komunikacji. Chciałabym, żeby Centrum Handlowe „Góraszka” spowodowało rozwój usług na naszym terenie i żeby żaden sklep czy firma nie uległy likwidacji – mówi wójt Wiązowny Anna Bętkowska.

Należący do Zbigniewa Niemczyckiego Curtis Development zajmował się dotąd budową obiektów biurowych. Był także między innymi inwestorem hotelu Bryza w Juracie oraz terminalu na potrzeby spółki lotniczej White Eagle Aviation na warszawskim Okęciu. Spółka uczestniczyła także w budowie Centrum Bankowo-Finansowego przy ul. Puławskiej w Warszawie.

Auchan Polska posiada 22 hipermarkety oraz 50 procent udziałów w zarządzanych przez firmę Schiever Polska czterech centrach handlowych, otwartych pod szyldem Auchan (Legnica, Wałbrzych, Racibórz i Zielona Góra). Największy hipermarket, Auchan Wola w Warszawie, ma powierzchnię prawie 18 tys. mkw.